Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlakem do Bulharska (2.část - pobyt)

8. 12. 2016 11:00:00
Ještě pár slov o tom, jak vypadala "dovolená snů" na přelomu 70. a 80. let. Není to nijak nadnesené, trvala tehdy celé tři týdny!

Zhruba pětadvacetikilometrový transfer z nádraží ve Varně do letoviska "Zlatni Pjasaci" měli Bulhaři zmáknutý ryze po svém, to jest rozhodně bez nudy. Lidé nastupovali do bizarních autobusů "Chavdar", přistavených před nádražím. Kufry mezitím spočinuly na korbě mohutného náklaďáku ZIL. Na autobusech bylo zajímavé to, že byly postaveny na podvozku naší legendární Škody 706 RTO a měly přesně stejný zvuk i jízdní vlastnosti.

Náš kemp "Zlatni Pjasaci - Sektor C" spočíval na vrcholu stráně, prudce spadající k moři. Byl z něj nádherný výhled na moře, pobřežní promenádu i luxusní výškové hotely, na které jsme hleděli s hrdostí pěkně "spatra". Kemp byl tvořen chatičkami z překližky, pokrytými vlnitým eternitem a natřenými vybledlými barvami. Vybavení chatky tvořily dvě pryčny, pokryté "oslí" dekou, mezi nimi jednoduchý noční stolek. Na přední stěně hned za dveřmi jedna bílá skříňka nižší s vestavěným lavórem, naproti skříňka vyšší, na oblečení. Na zadní stěně malé okénko a úzká police přes celou šíři stěny.

Toto uvítala hlavně ženská část zájezdu, neb si na polici vyrovnaly hned svoje spreje, šminky a krémy. Ráno k jejich probuzení na snídani bezpečně stačila přátelská herda do zadní stěny chatky s pokřikem "holky vstávejte!" Pak už byl slyšet jen rachot sypajících se předmětů, doprovázený jekotem, pištěním a nadávkami, jaké by člověk od éterických stvoření nikdy nečekal.... Stejně si to tam pokaždé sveřepě zase narovnaly.

Dalším povyražením bylo jídlo. Plnou penzi(!) jsme měli zajištěnu v moderní, vzdušné restauraci "Chemus", asi dvěstě metrů od kempu. Snídaně byly standartní a musely se stihnout do půl deváté, což jsme horko těžko dávali. Obědy v ryze místním pojetí spočívaly v hroudě libového, doměkka uvařeného masa uprostřed "jezera" husté oranžové až tmavohnědé omáčky. K tomu čerstvá nebo vařená zelenina a světlý "vekový" chléb. Polévky zeleninové, krémové, občas zdejší typická studená polévka "Tarator" Večeře byly mixem mezinárodní a zdejší kuchyně. Zpravidla pečené nebo smažené normální, či mleté maso s přílohou rýže, hranolků a hrášku dohromady.

Kamarád, který se (určitě ze srandy) snažil chovat u stolu vybraně, až aristokraticky, vždycky nakonec něco rozbil nebo vylil a staral se tak o naši zábavu při jídle. Korunu tomu nasadila sličná bulharská servírka, jež po mě prý jela. Postavila se za něj s mísou polévky, kterou chtěla položit na stůl. Mezitím se na mě zadívala a přitom vylévala polévku nebohému kamarádovi na hlavu. Ten rázem zapomněl na etiketu a zařval na celý lokál: "tak teď už je ti snad konečně jasný, že po tobě jede!! Tak už s tim sakra něco udělej, ať mi tu zas..nou polívku už neleje na hlavu!!"

Jediným, zato fatálním nedostatkem jídla bylo, že bylo maštěno zásadně slunečnicovým olejem. Ten představoval pro útroby Čechů hotovou gastronomickou pohromu. Hned po prvním stravovacím dnu vzali útokem sociální zařízení v kempu a WC mísy se zde běžným, užším odtokem odolávaly českým zadkům pouhé čtyři dny. Poté se beznadějně ucpaly a přeplnily. Rekreanti začali zoufale pobíhat po kempu s rolemi toaleťáku, hledaje skryté místo v křoví. Někteří se snažili navázat družbu s obyvateli v sousedním "Sektoru B" ve snaze proniknout na jejich WC, integrované přímo v luxusnějších, zděných chatkách. Vše vyústilo v důrazné urgence na recepci kempu a odtamtud na správu zařízení do města.

Tato snaha přinesla ovoce v polovině druhého týdne pobytu. Tehdy přijel do kempu maník na senzačním motocyklu "Ural" se sajdkárou, upravenou do podoby klece. V ní se blyštěly čtyři nové mísy, proložené pytli cementu. Maník projel bez zájmu špalírem nedočkavých, zdecimovaných rekreantů, jež mu připravili královský uvítací výbor. Pižďuch lakonicky obhlédl situaci, nové mísy a pytle uzamkl do komory u sociálek a zase v klidu odjel. Lidé se pomalu, neochotně rozešli rekreovat.

Další den dopoledne ho prozradil bublavý zvuk jeho stroje. Počal se snažit uvolňovat původní mísy. Nakonec se mu to povedlo pomocí hrubé síly a kopů. Dole, hluboko pod strání moře monotónně šumělo a vrhalo pravidelné, ukázkové dvoumetrové vlny proti netečné pláži....Ale co to bylo proti této podívané. Pižďuch nakonec zvítězil nad mísou, tu vynesl ven, rozhoupal a elegantním obloukem odhodil do pichlavého křoví ve stráni. To samé ještě třikrát a pak zase odjel. Další den si přivezl obrovské necky/kalfas, plný písku, který vysypal na hromadu, smísil s cementem a vytvořil tekutý potěr, kterým dorovnal podlahy WC kójí a zase odjel. Další den přijel, usadil nové mísy do natuhlého potěru a přes všechny dveře kójí zatloukl dlouhou fošnu, která tu pro tento účel již ležela vedle sociálek, na kterou přišpendlil čtvrtku s nápisem: "Zatvoren, ně raboti!"

Do konce pobytu zbýval necelý týden. V den našeho odjezdu instalater přijel a uvedl své dílo oficiálně do chodu. Nový turnus tak měl připravené nové toalety a vše se jistě přesně opakovalo. Instalatér měl práci zajištěnu bezpečně na celou sezonu. (pokračování)

Autor: Roman Enders | čtvrtek 8.12.2016 11:00 | karma článku: 15.01 | přečteno: 686x

Další články blogera

Roman Enders

Jak se cítíte v Čechách?

Věčné brblání nad tím, jaká jsou Češi čuňata, zatímco všude jinde mají čisto a uklizeno je naším téměř národním sportem. Na druhé straně ale často slyšíme, že nejlépe je nakonec stejně v Hlásné Třebáni u řeky, v Horní Dolní,

6.6.2017 v 16:00 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 868 | Diskuse

Roman Enders

Nezabil jsem vás, zabiju sebe!

Nils Laersen postával ležérně opřen o barový pult. Pozoroval pro něho chaotický a dekadentní cvrkot na parketu, který však měl přesný řád, udávaný chlapíkem od mikrofonu na pódiu.

4.5.2017 v 11:10 | Karma článku: 10.84 | Přečteno: 387 | Diskuse

Roman Enders

Pankrácký Black Out

Instalatér - údržbář bytového fondu měl v totalitní době značně uměle nadstavenu veřejnou vážnost a "moc." Dala se přirovnat téměř k důležitosti lékaře - specialisty. Přitom měl co do činění s poměrně titěrnými věcmi.

6.4.2017 v 10:17 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 398 | Diskuse

Roman Enders

Kde se bere národní hrdost?

Výlet do Krkonoš přece není ničím až tak zvláštním. Pokud se ale povede parta a navíc je skvělé počasí, destinace výletu může být druhotným doplňkem. Zvláště, když vás například právě Krkonoše předtím nikdy moc nelákaly.

2.4.2017 v 11:24 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 332 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Děti jsou jak prdy – máš rád jen ty svoje

Tak tohle moudro jsem zaslechla docela nedávno a donutilo mě přemýšlet. Přemýšlet i o tom jak ve vlastních, byť nevychovaných dětech, uctíváme kult dítěte a považujeme naše nevychované potomky za dokonalost samu sebe...

23.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 507 | Diskuse

Karel Trčálek

Zemanova svině

Nominativ, svině, svině. Genitiv, svině, sviň / sviní. Dativ, svini, sviním. Akuzativ, svini, svině. Vokativ, svině, svině. Lokál, svini, sviních. Instrumentál, sviní, sviněmi ...

23.6.2017 v 18:32 | Karma článku: 20.75 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Milan Radek

Uctivý služebníček Macron poslušně hlásí že už těm neposlušným državám vynadal

Mutti mu přece jasně řekla že má těm vidlákům odvedle vynadat, aby už začali poslouchat, a on bez odmluv splnil rozkaz. Mutti přece nebude na vlastní ústa říkat to co může říkat on za ní. Marine Le Pen měla pravdu že ve Francii

23.6.2017 v 18:10 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 1622 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč reaguji na články jiných blogerů? Protože jsem parazit!

Blog je, alespoň pro mě, především hra. Může-li jistá „ekonomka“ či jistí blogeři své lži a svou propagandu více či méně podařeně prezentovat jako odhalování „skutečné“ pravdy, pak si já můžu z jejich lhaní dělat legraci

23.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 386 | Diskuse

Milan Šupa

Otevřená konfrontace s negativním názorem čtenáře

"Pane blogere, já osobně patřím k lidem s duchovním zaměřením, ale mnohé Vaše příspěvky vnímám jen jako samu negaci. Proto Vaše jednostranné názory ("co je špatné") většinou už ani nečtu.

23.6.2017 v 15:15 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 364 | Diskuse
Počet článků 121 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 638

Původně instalater, potom řidič náklaďáku a mikrobusu. Optimista, pohodář, cestovatel. Nyní 50+,leč vnitřně ,,forever young". Hlavní myšlenka: ,,Aby bylo mezi lidma dobře."

Lidi se ženou kupředu a nekoukají nalevo ani napravo. Já jdu za nimi, seberu co nechali nalevo i napravo a snažím se to ,,recyklovat." To je drobeček mé maličkosti do tohoto gigantického světa lidských duší a osudů.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.